RANDEVUNUZA GELİRKEN

Dentadent ile ilk randevu


Randevunuza 5-10 dk erken geliniz. O günün programında aksama olmaması ve değerli vaktinizin ..

Hijyenik Ortam İçin Evrensel Kriterler


Tedavi sırasında kullanılan aletler dezenfektan solüsyonda bekletildikten sonra ultrasonik banyoda tüm zararlı kalıntılardan ...

DENTADENT Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği
BAKIRKÖY - İSTANBUL

Tel.: +90 212 660 44 00
Fax: +90 212 660 56 00

ACİL DURUMLAR VE PRATİK ÇÖZÜM YOLLARI

Diş hekimliğinde acil durumlar
3 grupta incelenebilir.

· Diş ağrısı veya şiş
· Travma sonucu dişin kırılması
· Dişin tamamen yerinden çıkması

DİŞ AĞRISI VEYA ŞİŞ:
Diş ağrıları genellikle diş çürüğünden, diş eti hastalıklarından, diş çevresinde oluşan şişlikler de kök ucu abselerinden kaynaklanır. Hemen hemen herkes hayatında bir kez diş ağrısı çekmiştir. Diş ağrıları, soğuk ya da sıcağa karşı hassasiyet tarzında olabildiği gibi çok şiddetli adeta nabız atar gibi, kişiyi uyutmayacak ya da günlük hayatından mahrum bırakacak düzeyde de olabilir. Böyle bir durumda hemen diş hekimine gitmenizi öneririz. Eğer hemen gidemiyorsanız; dişler arasındaki ya da çürük kavitesindeki yemek artıklarını temizleyin dişiniz üstüne ASLA rakı, kolonya, aspirin gibi maddeler uygulamayın. Aksi takdirde diş etlerinizde geri dönüşümsüz hasarlar oluşabilir, ayrıca ağrıda da azalma söz konusu değildir. Ağrı kesiciye yüklenmeyin. Bilinçsiz antibiyotik kullanmayınız. Bazı diş ağrılarında hekime gidene kadar ağzınızı soğuk suyla çalkalamanız ağrının hafiflemesi bakımından yardımcı olabilir.

DARBEYE BAĞLI DİŞİN KIRILMASI:
Özellikle çocuklarda ve sporcularda çok rastlanan bir durumdur. Bisikletten düşme, kavga, çarpışma, havuz yaralanmaları başlıca travma nedenleridir. Dişiniz kırıldığında hemen diş hekimine baş vurunuz. Kırık parçayı da yanınızda getiriniz. Çoğu durumda kırık parça dişe yapıştırılarak hem doğal estetik sağlanmakta hem de kişi kendi dişini kullanmaktadır.

DİŞİN YERİNDEN ÇIKMASI:
Travmaya bağlı oluşur. Özellikle alveol kemiği esnek olduğu için çocuklarda görülür. Diş yerinden çıktığında tuzlu suyla yıkayınız. ASLA ovalamayınız. Diş hekimine hemen gidemeyeceksiniz, gidene kadar uygun taşıma ortamlarında dişi saklayınız ( süt, tükrük). Diş hekimi yerinden çıkan dişi tekrar yuvasına yerleştirip yandaki dişlere kompozit dolguyla sabitler. Bu operasyona " replantasyon " denilmektedir. Başarı oranı kişinin yaşı, dişin ve kemiğin aldığı hasarla bağlantılıdır. Ayrıca tetanos aşısı olmayı da ihmal etmeyiniz.

 UNUTMAYIN:

6 Ayda bir diş hekiminize kontrole gitmek, sizi
bir çok hastalıktan uzak tutacaktır.