RANDEVUNUZA GELİRKEN

Dentadent ile ilk randevu


Randevunuza 5-10 dk erken geliniz. O günün programında aksama olmaması ve değerli vaktinizin ..

Hijyenik Ortam İçin Evrensel Kriterler


Tedavi sırasında kullanılan aletler dezenfektan solüsyonda bekletildikten sonra ultrasonik banyoda tüm zararlı kalıntılardan ...

DENTADENT Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği
BAKIRKÖY - İSTANBUL

Tel.: +90 212 660 44 00
Fax: +90 212 660 56 00

DİŞ FIRÇALAMA, DİŞ MACUNU ve FIRÇA SEÇİMİ

Dişlerin günde en az
iki veya üç kez ve en az
2-3 dakika fırçalanması gerekir.
Ancak esas önemli nokta,
dişlerinizi doğru fırçalamayı bilmektir.

DİŞ FIRÇASININ SEÇİMİ
Diş fırçaları boyut, şekil, fırça kıllarının dizilimi ve sertliklerine göre değişiklik gösterir. İyi bir diş fırçası ağzın tüm bölgelerine ulaşabilmelidir. Kişi tarafından kullanım kolaylığı ve fonksiyonu, fırça seçiminde önemli olan iki faktördür.

Doğal ve yapay olmak üzere iki çeşit fırça kılı vardır. Her iki fırça kılı çeşidi de etkin olmasına karşın, dayanıklılığı, elastikiyeti ve boyutlarındaki standartlık nedeniyle naylon fırça kılları daha avantajlıdır. Doğal fırça kılları kolaylıkla deforme olur ve parçalanır, dolayısıyla kontaminasyon riski artar.

Orta sertlikte kıl yapısına sahip, kılları yuvarlatılmış fırçalar tavsiye edilmektedir.
Fırça sapının özellikleri tamamen kişiye bağlıdır. Kişinin eline rahatça oturan, rahat kullanabileceği bir fırça sapı tercih edilmelidir.
Özetle, rutin kullanım için düz saplı, düz yüzeyli, orta sertlikte, yuvarlak uçlu, naylon kıllı fırçalar kullanılmalı ve 3 ayda bir değiştirilmelidir.

ELEKTRİKLİ DİŞ FIRÇALARI
Günümüzde pekçok insan daha etkili olduğu düşüncesiyle elektrikli diş fırçalarını tercih etmektedir. Ancak, kişi ellerini kullanabildiği sürece, elektrikli diş fırçalarının manuel fırçalara herhangi bir üstünlüğü yoktur. Önemli olan diş fırçasını doğru kullanmaktır.

DİŞ MACUNU
Günümüzde değişik özellikler gösteren diş macunları piyasaya sürülmektedir. Diş macunlarının içine çeşitli maddelerin ilavesiyle, plak, çürük, diştaşı ve hassasiyet önleyici etkiler geliştirilmeye çalışılmaktadır. Fluoridin çürük önleyici veya çürük oluşumunu azaltıcı etkisi kanıtlanmıştır. Bu nedenle fluoridli diş macunları tercih edilmelidir.
Diş macunu leblebi tanesi büyüklüğünde, fırça kılları arasına yerleştirilmeli ve fırçalama süresince macunun dişle teması sağlanmalıdır. Diş macunu sadece fırçalamayı kolaylaştırıcı bir ajandır.
Diş macununun yapısındaki partiküllerin büyüklüğü ve miktarı, diş fırçalama sırasında diş yüzeyinde meydana gelen aşınma ile doğru orantılıdır. Mümkün olduğunca aşındırıcı özelliği yüksek olan, beyazlattığı iddia edilen diş macunları tercih edilmemelidir.
Özetle uzun korumalı, fluoridli diş macunları kullanılmalı ve aşındırıcı özelliklerin farklı olarak uygulanması amacıyla diş macunu arada bir değiştirilmelidir.

DİŞ FIRÇALAMA TEKNİKLERİ
Diş fırçalama belirli bir düzen içinde yapılmalıdır. Alt ve üst çenedeki dişler ayrı ayrı fırçalanmalıdır. Dişler sırasıyla önce ön, sonra iç ve sonra çiğneyici yüzeyleri olmak üzere fırçalanır. En arka dişlerin arka bölgeleri ve dil yüzeyi de fırçalamaya dahil edilmelidir. Dişler belirli bir düzen içinde fırçalanmazsa, her bölge tam olarak temizlenemez.
Dişler fırçalanırken diş fırçanız kuru olmalıdır. Fırça ıslatıldığında kılları yumuşadığı için tam temizlik sağlanamaz. Diş fırçası kılların yarısı dişte yarısı diş etinde olmak üzere, 45 derecelik açı verilerek yerleştirilir. İleri-geri ve dairesel hareketlerin birleşimi olan titreşim hareketi uygulanarak, fırça kıllarının diş ile diş eti arasındaki diş eti oluğuna girmesi sağlanır. Bu hareket her fırça bölgesinde 15-20 kez tekrarlanır ve bir fırça boyu ilerlenir. İç yüzeylerde de aynı yöntem uygulanır. İç yüzeyler fırçalanırken ön bölgelerde fırça dik tutulabilir. Dişlerin çiğneyici yüzeyleri ileri-geri hareketlerle fırçalanır. Fırçalama işlemi bittikten sonra ağız 1-2 kez çalkalanır. Bu şekilde diş macunu ağızdan tamamen atılmaz, içeriğindeki flor daha fazla etki gösterir.
Diş fırçalama süresi ortalama 2-3  dakikadır. Tüm diş yüzeylerinin fırçalanması gerekir. Fırçalama sırasında aşırı kuvvet uygulanmamalıdır. Aşırı kuvvet uygulanması ve sert fırça kıllarının tercih edilmesi dişlerde aşınmaya neden olur.
Düzenli olarak diş fırçalamak sağlıklı bir ağız ve dişler için vazgeçilmezdir ve tek çözümdür. Böylece diş plakları ve yemek birikintileri dişlerden uzaklaştırılır, çürük ve diş eti iltihabının önüne geçilir. Fırçalarken diş etlerine yapılan yumuşak masaj, kan dolaşımını hızlandıracağı için diş etleri için faydalıdır

GÜNDE EN AZ 2 KERE DİŞLERİNİZİ FIRÇALAYINIZ.
GECE YATMADAN ÖNCE MUTLAKA FIRÇALAYINIZ.

Doğru diş fırçası ve diş ipi kullanınız. Diş ipi ile yapacağınız günde 1 kerelik temizlik fırçanın yapacağı temizliğe destek olacaktır. Yemeklerden hemen sonra dişlerinizi fırçalamayınız. Asit seviseyindeki hızlı artış zaten dişlere olumsuz etki yapacağı için, fırçanın yapacağı haraketler dişler üzerinde tahribata yol açabilr. 30 dk içinde ağızdaki asit seviyesi tükrük yardımıyla tampolanacaktır.

İdeal Diş Fırçası Seçimiİdeal diş fırçasının özellikleri:

  • fırça başı kısa olmalı
  • kılları yuvarlak olmalı
  • orta sertlikte olmalı
  • ailenin her ferdi kendi fırçasını kullanmalı
  • 3 ayda bir değiştirilmelidir.


FLUOR:
Fluor dişlerin kaderini değiştirebilecek kadar önemli bir maddedir. Dişler oluşurken minenin yapısına girmekte ve dişi çürümeye son derece dayanıklı bir hale getirmektedir. Çeşitli şekillerde uygulanabilmektedir. En iyisi içme sularında fluor bulunmasıdır. Ülkemizde içme suları fluorlu olmadığından, bu maddenin diş hekiminin tavsiyesine göre tablet şeklinde verilmesi, ayrıca altı aylık kontrollerde yüzeysel olarak uygulanması uygundur. Fluoridler fluorun kimyasal tuzlarıdır. İçme suyunda ve tuzda bulunurlar.
Fluor, vücutta kemiklerde depolanmaktadir. Diş minesinin demineralize olmasını yani yumuşayıp çürümesini önler. Bakterilerin besinlerden şeker üretimini yavaşlatır. Özellikle çocuklar için dişlerin gelişim safhalarında çok önemlidir. Yüzeyel fluor uygulamaları pedodontistimiz tarafından düzenli olarak yapılmaktadır. Yetişkinler de fluroidli diş macunları, jelleri veya ağız gargaraları kullanmalıdırlar.
Yüksek doz fluor alınımı dişlerde renkleşmeye neden olur, estetiği bozar. Ayrıca kemiklerde fazla birikerek kemik fluoruzuna neden olur UNUTMAYIN:

6 Ayda bir diş hekiminize kontrole gitmek, sizi
bir çok hastalıktan uzak tutacaktır.